UWAGA – WPIS MOŻE ZAWIERAĆ ŚLADOWE ILOŚCI SPOILERÓW… 🙂

Są takie filmy, po obejrzeniu których długo nie możesz dojść do siebie. Ciągle o nich myślisz, analizujesz, zastanawiasz się  nad fabułą. Od razu po obejrzeniu logujesz się na swoim koncie na filmwebie, by poczęstować reżysera piękną, okrągłą dziesiątką.
Z serduszkiem.

Dzisiejszy wpis będzie o tych filmach właśnie. Przy czym muszę podkreślić, że starałam się wybrać te produkcje, w przypadku których istnieje szansa, że ich nie znacie.

1. Za wcześnie umierać / Dying Young (1991)

Źródlo: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl

Jeżeli podobał Ci się film: „Nietykalni” albo „Nie jesteś sobą”, to myślę, że „Za wcześnie umierać” również przypadnie do Twojego gustu. Hilary (Julia Roberts) poznajemy jako młodą nieokrzesaną damę, która po niefortunnym nakryciu swojego faceta na zdradzie, poszukuje pracy. Tak poznaje Victora – chorego na białaczkę 28-letniego mężczyznę, którym ma się opiekować.
Tyle jeśli chodzi o fabułę.
To, co urzekło mnie w filmie to naturalizm. Widzicie, filmów, których głównym „bohaterem” jest nowotwór trochę stworzono. I choć są to przepiękne historie – ot choćby głęboka relacja między Jamie i Landonem („Szkoła uczuć”) albo Hazel i Gusem („Gwiazd naszych wina”) – to żadna z nich w tak bezpośredni sposób nie pokazuje jak (nie)radzi sobie osoba, w której ciele znajduje się bomba, mająca za chwilę wybuchnąć. Victor swoją chorobę przeżywa całym ciałem, każdą komórką.

To historia o umieraniu. Ale przede wszystkim to historia o życiu.

2. Dzikie historie / Relatos salvajes (2014)

Źródło: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co by było, gdybyś w całym swoim życiu nie miał barier? Zdenerwował Cię klient w restauracji, plujesz mu do jedzenia. Albo go zabijasz. Policjant niesłusznie wlepił Ci mandat, Ty w rewanżu podpalasz jego chatę.
O tym są dzikie historie – co się dzieje za granicą, której nigdy nie przekraczasz. Jak wygląda życie, w którym rozsądek ustępuje miejsca emocjom.
Nie powalił mnie ten film od pierwszych minut. Ale dałam mu szansę i gdzieś mniej więcej w połowie byłam szczerze zajarana. I nie jest to przypadkowe słowo.

3. Zaklęci w czasie / The Time Traveler’s wife (2009)

Źródło: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl

Najpierw przeczytałam książkę: „Miłość ponad czasem”, na podstawie której nagrano ten film – „Zaklęci w czasie”, albo wg oryginalnego tłumaczenia: „Żona podróżnika w czasie”.
Henry cierpi na dość ciekawą chorobę, której objawami jest nieoczekiwana podróż w czasie. Na jakiś czas znika ze swojej teraźniejszości, by pojawić się w innym momencie swojego życia. Tak też poznaje swoją przyszłą żonę – Clare. On ma wówczas nieco ponad 30 lat, ona jest małym ciekawskim dziewczem. To, co dla niego jest przeszłością, w jej życiu ma się dopiero zdarzyć.

Jest jeszcze inny film z Rachel McAdams i podróżami w czasie stanowiącymi główny wątek produkcji – „About time”. Ja jednak uważam, że jest dużo słabszy, mimo że lepiej wypromowany.

4. La Cara Oculta (2011)

Źródło: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl

Trudno jest opisać ten film nie zdradzając czegoś, co zepsuje Wam jego oglądanie. Pozwólcie więc, że poza tym, że główny wątek dotyczy niewyjaśnionego zniknięcia Belén – wydawałoby się, szczęśliwej dziewczyny hiszpańskiego dyrygenta, nic więcej nie powiem.
Uwierzcie mi jednak na słowo – warto zobaczyć ten film.

5. Mój przyjaciel Hachiko / Hachi: A Dog’s Tale (2009)

Źródło: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl

Jeżeli obiecacie, że nie wysypiecie się przed Melancholikiem, to zdradzę Wam sekret. Ok?

Okeeej?

No dobra – kocham się w Richardzie… Totalnie!
I myślę, że ten film nie byłby tak dobry, gdyby zamiast Gere’a grał jakiś inny aktor. Choć to przecież film o psie. O tym, że istnieje silna relacja między zwierzęciem a jego panem. O lojalności. Do końca i na przekór wszystkiemu.

Ten film pokazuje, że czasami mniej znaczy więcej. Mniej słów, więcej treści.

6. Lęk pierwotny / Primal fear (1996)

392337.1

Źródło: filmweb.pl

Nie wiem dlaczego ten film tak mnie ujął.
No dobra… jest Gere, jest Norton – więc w sumie jasne…

Aaron (Edward Norton) zostaje oskarżony o zabicie Arcybiskupa. Prawnik – Martin (Richard Gere) – robi wszystko, by udowodnić przed sądem, że jego klient jest niewinny. Opis średnio zachęcający, co? Więc proponuję go olać i posłuchać wewnętrznego głosu, że jeżeli w jednej produkcji występuje Gere i Norton, to musi być dobrze.

7. Ślubne wojny / Bride wars (2009)

123539.1

Źródło: filmweb.pl

Trudno mi uwierzyć, że nie oglądałAŚ tego filmu, bo jest bardzo komercyjny, ale jeżeli jakimś cudem Ci umknął, to koniecznie nadrób zaległości.

Liv (Kate Hudson) i Emma (Anne Hathaway) to przyjaciółki, które marzą o tym, by w końcu wyjść za mąż. Gdy ich mężczyźni decydują się na oświadczyny, te w trybie ekspresowym zajmują się organizacją swoich wesel. Wszystko układa się dobrze do momentu, aż dowiadują się, że przez przypadek ich ślub został wpisany na ten sam termin.
Fajna, lekka komedia. Polecam do obejrzenia w jeden z deszczowych wieczorów  – zwłaszcza, że te zbliżają się wielkimi krokami.

8. Próba ogniowa / Fireproof (2008)

152216.1

Źródło: filmweb.pl

Gdy kilka lat temu moi rodzice kłócili się ze sobą o coś-dziś-już-nieistotnego, nie byłam w stanie, jako osoba postronna rozstrzygnąć, które z nich miało rację. Wiecie, to coś na zasadzie kłótni o nieumyte naczynia. Żona jest zła, że mąż po raz kolejny zostawił naczynia w zlewie, zamiast wstawić je do zmywarki. Mąż natomiast wkurza się, że żona robi problem z byle czego, podczas gdy to on jest głównym żywicielem rodziny i nigdy jej tego nie wytknął. Nieumyte naczynia nie były problemem samym w sobie. Były nim „Ty zawsze” / „Ty nigdy” zgromadzone przez lata.

O tym jest film: „Fireproof”. O małżeństwie, które zmęczone ciągłym niedocenianiem, postanawia się rozwieść.  O pięknej sztuce pokonywania własnych uprzedzeń i złości. O walce.
I o tym jak niezwykły wpływ na nasze życie mają ludzie. Przyjaciele. Rodzice.
Przepiękny film. Szczerze polecam.

Sprawdź również:

TOP 10 filmów o miłości

8 filmów na chłodne wieczory

A Wy, jakie macie ulubione filmy, do których chętnie wracacie?