Są gry, w które można grać bez przerwy. Miałam tak z fasolkami, z survive’m ,z BANG! i z całą masą innych planszówek/karcianek, przy których „straciłam” długie godziny, zapominając kompletnie o żarciu i o innych codziennych, hehe, obowiązkach. 

Na szczęście mojego męża, planszówki mają to ograniczenie, że zwykle potrzeba do nich co najmniej dwóch osób, żeby rozgrywka miała w ogóle jakiś sens. Chyba tylko dzięki temu nie umarliśmy jeszcze z głodu, leżąc z przyklejonymi do stołu, wysuszonymi twarzami.

osadnicy z catanu online

Od jakiegoś czasu Melancholik co rusz słyszy od innych, że schudł (damn it!). Mówimy oczywiście, że to kwestia mojej diety, że UKOCHANY wspiera mnie w drodze do piękniejszej sylwetki, a efektem tego, chcąc nie chcąc, jest utrata wagi. Rzeczywistość jednak trochę mija się z prawdą. Bo to nie dieta nas odchudza. TO CATAN w wersji online!
Ale po kolei. Na czym w ogóle CATAN polega?

Osadnicy z Catanu

Na planszy znajduje się wyspa złożona z 19 sześciokątnych pól, a dokoła otoczona jest morzem. Wśród tych 19 pól znajdują się różne formy ukształtowania terenu: las, wzgórze, pastwisko, pola uprawne oraz góry. Każda z tych form dostarcza różnych zasobów niezbędnych do tego, by zasiedlić wyspę.

Drewno (otrzymywane z lasu) i glina (ze wzgórz) umożliwiają wybudowanie dróg. W połączeniu z wełną (pastwiska) oraz zbożem (pola uprawne) pomagają w utworzeniu wiosek. W dalszej kolejności wioski te można rozbudowywać do większych miast korzystając w tym celu z zasobów w postaci rudy żelaza (góry) oraz zbóż.

To teraz gdzie jest haczyk i co sprawia, że ta gra jest taka ekstra?
Aby móc zbudować miasto oraz drogi, a w konsekwencji wygrać grę, powinniśmy się ustawić na wyspie w taki sposób, aby mieć dostęp do każdego zasobu.

No i tu jest właśnie haczyk, bo nawet przy 3 graczach (minimum) nie jest to znowu takie proste. Jak widzicie na grafice powyżej, każde pole opatrzone jest cyferką oraz różną ilością kropek poniżej. Cyfra – oznacza ilość wyrzuconych na kostce oczek, a kropki – częstotliwość wypadania danej cyfry. W praktyce najlepiej jest więc ustawiać się w pobliżu cyfr w kolorze czerwonym, bo mają największą ilość kropek, namniej rozsądnie jest wybierać miejsca w pobliżu pól: 2, 3, 11 i 12.

Dodajmy teraz wszystko razem: ilość graczy, którzy podobnie jak Ty, chcą rozbudować własne miasta oraz wygrać rozgrywkę – a więc prawdopodobnie również będą czaić się w pobliżu najbardziej dochodowych pól, dostęp do wszystkich zasobów oraz ustawienie się w takim miejscu na planszy, aby dane cyfry wypadały najczęściej – nie jest to już tak proste jakby się wydawało.

A to tylko wierzchołek góry lodowej. Bo mamy jeszcze karty rozwoju (które nierzadko robią taki szacher-macher na planszy, że idzie się zaciukać), mamy rabusia, który kradnie zasoby. No i mamy dodatki do gry.
CATAN:  cities and knights

Jest tego cała masa i naprawdę nie ma sensu o wszystkim pisać w tym tekście. W sieci na szczęście pełno jest instrukcji do gry, więc najbardziej zainteresowani na pewno sobie z grą poradzą.

To o czym chciałam napisać, to wersja online gry. Taka wersja ma mnóstwo zalet. Ma też wady. Na przykład odbiera nam radość gry z grupą przyjaciół. Gra również pełna jest błędów, przez co bywają sytuacje, że się zacina i odmawia posłuszeństwa. Bywają też bardzo różni gracze. W nie do końca pozytywnym słowa znaczeniu.

Ale wersja online gry ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.
CATAN:  cities and knights
Przede wszystkim gra przebiega bardzo dynamicznie. Nie tracimy czasu na liczenie punktów po każdej rozgrywce, nie zastanawiamy się nad tym, ile zasobów powinniśmy otrzymywać na każdym etapie gry, bo algorytmy programu robią to za nas.

Choć wadą wersji online jest odizolowanie od reszty graczy, czyli tak jak wspomniałam wcześniej – pozbawia nas radości z tego, co w planszówkach najlepsze. To niewątpliwą zaletą jest łatwość przystąpienia do gry. Nie trzeba ugadywać się tygodniami ze znajomymi, by w końcu się spotkać i pograć.

Choć wymieniłam Wam dosłownie kilka zalet, to naprawdę dawno nie grałam w tak fantastyczną grę. Bardzo mocno polecam. Można w nią pograć w wersji manualnej – jak na taką fajną zabawę, nie kosztuje znowu tak dużo oraz online:


Osadnicy z Catanu:

wersja webowa (dostępna dla: Chrome/Firefox)
App Store (dostępna dla: iPhone/iPad)
Steam (dostępna dla: Windows/Mac)
Google Play
Amazon

Wszędzie za darmo


Jak dla mnie mocne 9/10

*10 zostawiam na czarną godzinę, więc ta 9 to naprawdę wysoka nota!

PS Dajcie znać, jeśli postanowicie założyć konto na stronie. Chętnie pograłabym z kimś z Polski, bo na wiele (naprawdę wiele) rozegranych rozgrywek, jeszcze na rodaka nie trafiłam…

zdjęcie: Michael Derr