To trochę naiwne pytanie. To tak, jakby pytać ile kosztuje życie w Polsce, kiedy wszyscy wiemy, że to wszystko zależy od rejonu i od tego w jaki sposób spędzamy czas i od tego jak się stołujemy. No od wszystkiego.

Tyle że rozumiem sens postawionego pytania w kontekście emigrowania. Rzeczywiście, dobrze jest wiedzieć jak te koszty mniej więcej się rysują.

Nie odpowiem na pytanie: ile kosztuje życie w Anglii. Powiem ile kosztuje życie w Manchesterze, bo tu mieszkam.

MIESZKANIE

Zależy od tego czy chcesz wynajmować całe mieszkanie, czy pokój. Jeśli studio apartment (salon, w którym śpisz + kuchnia i łazienka) koszt powinien być zbliżony do 1000 (czynsz + rachunki), jeśli jest to pokój w dobrym standardzie – ok 600. Pokój w niższym standardzie można znaleźć w okolicach 400 funtów. W przypadku jednej osoby byłoby to pewnie z 350.
Warto jeszcze pamiętać o depozycie przy wprowadzaniu się – równowartości jednego (czasem dwóch) miesięcy.

TRANSPORT

Cena biletów nie jest stała – i w przypadku pociągów, tramów i autobusów. Jeśli chcesz oszczędzić, dobrze by było znaleźć lokum blisko pracy. Oboje z mężem dojeżdżamy do pracy pociągami (ja mam bezpośrednie połączenie do centrum), mąż podjeżdża trochę dalej, ale wciąż jest to ok 10-15 minut. Za miesięczny bilet płacimy 90 i 100.

Jeśli chodzi o autobusy to tak jak pisałam wcześniej – te ceny będą się też wahać, ale są do kupienia bilety sezonowe na całą linię, albo na konkretny odcinek. Nie pamiętam teraz dokładnie cen, ale swego czasu rozważałam kupno biletu miesięcznego na pociąg + autobus i w moim przypadku cena łączna to było chyba jakoś 120.

JEDZENIE

Przykładowe ceny jedzenia:
Mleko 2L – 1
Pierś kurczaka 650g – 3.4
Banany 1.2kg – 1
Woda gazowana 750ml – 1
Chleb – 1
Pasta do zębów – 2
Wino – ok 8-10
Piwo w pubie – ok 4-5
Papierosy – 10-12

My nasze posiłki planujemy z tygodniowym wyprzedzeniem, to jest bardzo duża oszczędność i czasu i pieniędzy, bo właściwie niewiele jest sytuacji, kiedy musimy w tygodniu coś dokupić, no chyba że mięso albo rybkę. Miesięcznie wydajemy ok 500, choć bywają miesiące, gdy wydajemy w okolicach 400.

CIUCHY

Chyba każdy z nas wie, że ceny ubrań, zwłaszcza Primarkowych niewiele odbiegają (a często są niższe) od polskich cen. Oczywiście to wszystko zależy od tego, jak lubimy się nosić. Są Anglicy, którzy w primarku kupują wyłącznie bieliznę i piżamy. Trudno więc mówić o jakichś konkretach. No ale w planie minimum za jeansy zapłacisz ok 10-15, sweter – 15, kurtkę ok 30-40, adidaski – 20.

JEDZENIE NA MIEŚCIE

Za pizze dla dwóch osób zapłacisz ok 30 funtów, jakiś lepszy obiad ok 40, po wypasie (czyli przystawka, obiad i deser w dobrej knajpie) – z 60-80.

INNE

Internet 30, Telefon – 15, kino – ok 10. Siłownia – 15 Basen – 15

Oczywiście jest całe mnóstwo wydatków jednorazowych – jak naczynia, albo pościel albo odkurzacz, żelazko itd, ale te ceny są tak rozbieżne, że bez sensu je tutaj wymieniać.

Podsumowując.

Miesięczne minimalne wydatki dwójki osób to: 550 mieszkanie + 500 jedzenie + 200 dwa biletu miesięczne + 30 abonament na telefon +30 internet + 200 jakieś dodatkowe wydatki czyli 1510. Na chwilę pisania tekstu minimalna krajowa to 8.72 (ok 1.3k netto miesięcznie). W założeniu, że dwie osoby zarabiają minimalną krajową, w portfelu zostaje 1100.

Oczywiście tak jak pisałam wyżej – jest to plan raczej minimalny, nie uwzględniający nocnego życia, częstego stołowania się na mieście, podróży czy hobby w postaci siłowni albo basenu.