Amazon to kopalnia możliwości. I dla sprzedawcy i dla kupującego. Dzięki kilku naprawdę sprytnym sztuczkom, jesteś w stanie radykalnie zwiększyć sprzedaż online.


KONKURENCJA O BUY BOX

To, co w sprzedaży na Amazonie uwielbiam to, że jeśli sprzedajesz produkty nieunikalne (a więc takie, które ktoś już na Amazonie sprzedaje), używając ASINu danego produktu, możesz z łatwością się do niego podpiąć. W praktyce oznacza to, że jeśli dany produkt jest na Amazonie popularny, poprzez podpięcie się do niego, właściwie od razu możesz generować sprzedaż. Oczywiście to w dużej mierze zależy od oferowanej przez ciebie ceny.

I o to, kto wygra walkę o buy box. Buy box czyli którego sprzedawcę Amazon będzie pokazywał dla danego produktu. Prościej – od kogo użytkownik finalnie kupi produkt. I teraz – jeśli masz świetną cenę, możesz po prostu wygrać tym, że masz dobrą cenę. Pamiętaj natomiast, że Amazon oferuje całe spektrum możliwości, typu opcja prime albo FBA (fulfillment by Amazon), a sprzedawcy, którzy korzystają z tych opcji wygrają z tobą tę walkę nawet jeśli twoja cena jest najlepsza.

Nie zdarza się to znowu tak często, więc jest jeszcze opcja, którą możesz wykorzystać, by mieć pewność, że nikt nie zabiera ci sprzed nosa buy boxa. A jest to…


AUTOMATYZACJA CEN

Generalnie chodzi o to, że dla każdego produktu indywidualnie możesz ustanowić cenę minimalną i maksymalną oraz zasadę, by np. Cena danego produktu zmniejszała się o 5 groszy w stosunku do konkurencji. Czyli konkurencja oferuje coś za 30 zł, ty za 35, ale cenę minimalną masz ustawioną na 25 i zasadę, by zmniejszała się ona o 5 groszy do momentu aż osiągnie poziom 25 zł. Ma to sens?

Ma. I działa cuda.


REPUTACJA KONTA

Amazon nie lubi sprzedawców, którzy nie lubią swoich klientów. W związku z tym, za każde opóźnienia w wysyłaniu zamówień, spada reputacja konta. Warto mieć na uwadze, żeby nie dopuszczać do tego momentu. Jeśli sprzedajesz coś, czego nie jesteś w stanie natychmiast wysłać, zawsze możesz zmienić tzw. Handling time (czas obsługi zamówienia).
Podobnie jest z wiadomościami od klientów. Powinnaś odpowiedzieć na nie w ciągu 24 godzin. Brak odpowiedzi w ciągu doby od jej otrzymania obniża reputację konta.


NIE POLEGAJ NA BESTSELLERACH

Zwykle tak się dzieje, że po jakimś czasie działalności, wyłaniają się bestsellery. Nie polegaj na nich. Jeśli codziennie sprzedajesz jeden produkt w świetnej cenie i z odpowiednią marżą, jest szansa że ktoś podczepi się do tego produktu i oferując lepszą cenę, zgarnie ci go sprzed nosa. Ja wyznaję zasadę, że lepiej jest sprzedawać więcej różnorodnych produktów, nawet jeśli zarobimy na nich stosunkowo mniej, niż polegać na jednym.


No, to tak w ramach wstępu. Jest jeszcze cała masa dodatkowych możliwości i sposobów na podrasowanie sprzedaży, ale kaman, nie będę Ci wszystkiego zdradzać. Nie znamy się tak dobrze… 😉

Słuchając: