Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie rozmowa z pewną damą, która nie kryjąc oburzenia krytykowała osoby, korzystające z pomocy domowej, opiekunki do dziecka czy kucharki. Co to za kobieta, która nie potrafi zadbać o własny dom i rodzinę?

Zawrzało we mnie. Bo ja bardzo chętnie – jeśli będę tego potrzebowała i, z finansowego punktu widzenia, nie będzie to stanowiło żadnego problemu – zatrudnię kogoś do pomocy. I absolutnie nie widzę w tym niczego złego. I w ogóle nie umniejsza to mi jako kobiecie czy pani domu.

Photo by Dane Deaner on Unsplash

Nie wiem co jest lepsze – permanentne wykończenie, ale sprawianie wrażenia perfekcyjnej pani domu – coby sąsiedzi i teściowa widzieli, czy może oddelegowanie pewnych zadań komuś innemu, gdy ja w tym czasie będę mogła się wyspać, albo wziąć relaksującą kąpiel.

W ogóle to zatrważa mnie, że na ten temat trzeba jeszcze dyskutować.

Innym razem pojawiła się rozmowa na temat urządzania mieszkania. Ja bardzo otwarcie mówię, że skorzystam z pomocy architekta, gdy już będę na tym etapie. Raz usłyszałam w odpowiedzi, że w dupach się od kasy poprzewracało i że kiedyś to jakoś ludzie sami sobie remonty robili. I żyli.

No i ok. A niech sobie żyją w mieszkaniach, które sami urządzili. Mam to naprawdę gdzieś w jaki sposób ludzie, których nie znam urządzili sobie przestrzeń. Mam gdzieś jak urządzą sobie mieszkanie moi rodzice (oby im się podobało) i czy robią to sami, czy korzystają z pomocy fachowców, a co dopiero ludzie, których nigdy nie spotkałam.

Tylko my lubimy wpierdalać się innym do życia i komentować.

Trochę rozumiem czemu – bo czujemy się po prostu źle. Ciągle niewyspane, zmęczone. Czasem zaniedbane. A tu przychodzi pani Aldonka z trzeciego piętra wiecznie wypoczęta i uśmiechnięta. Gdy się potem dowiadujemy, że Aldonka zatrudnia nianię, sprzątaczkę i trenera osobistego, to trudno jej tego nie wytknąć.

I ja serio to rozumiem. Jednej rzeczy tylko nie kumam. Dlaczego zamiast przyznać przed sobą, że w gruncie rzeczy to jej zazdrościmy, że Aldonka ma czas i pieniądze na te wszystkie pomoce, umniejszamy jej mówiąc, że to żadna kobieta, która sama nie potrafi o siebie zadbać?

W sumie to chyba jednak potrafi, nie?

Photo by Roberto Nickson on Unsplash