Nie jest to prawdopodobnie lista z tytułami, o których nigdy nie słyszeliście. Podejrzewam, że większość z tych filmów znacie, może też lubicie. Może jest wśród nich taki, który lata temu oznaczyliście na filmwebie jako „umrę jak nie zobaczę” i totalnie o nim zapomnieliście. To ja dzisiaj może trochę zachęcę do tego, żeby ten zamiar w końcu zrealizować. Oto moja lista ulubionych filmów z lat 80 i 90. ubiegłego wieku. Zapraszam.

Sprawa Kramerów 1979

telemagazyn.pl

O sprawie Kramerów już raz pisałam. Uwielbiam wracać do tego filmu, zachwyca mnie w nim postać graną przez Meryl Streep – młodziutka, zagubiona i zupełnie nierozumiejąca rzeczywistości, w której przyszło jej grać rolę drugoplanową. Kocham postać ojca w tej produkcji, oczywiście zagraną perfekcyjnie przez Dustina Hoffmana. Niezwykle podoba mi się w tym filmie, że jest bardzo nieoczywisty. Teoretycznie nie przedstawia jakiegoś ogromnego dramatu i nie trzyma w napięciu, jednocześnie porusza jakieś struny, zapada w pamięci, mocno pobudza do refleksji.

Rain Man 1988

www.theguardian.com

Kolejne dzieło z rewelacyjną obsadą – Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem. Ten pierwszy to mężczyzna chorujący na autyzm, który po latach poznaje swojego młodszego brata. Temu z kolei przypada obowiązek opieki nad nieco upośledzonym mężczyzną.

Pretty Woman 1990

fot. Instagram/@hansafilmstudio

Nie wierzę, że ktoś mógłby tego filmu nie znać dlatego odpuszczę sobie tworzenie opisu.

Milczenie Owiec 1991

telemagazyn.pl

Milcznenie owiec zapoczątkowało moją niestygnącą miłość do Hopkinsa. Uwielbiam całą serię o psychopatycznym mordercy, jednak do Milczenia Owiec wracam najchętniej.

Speed: Niebezpieczna prędkość 1994

www.cinematary.com

Obejrzany względnie niedawno. Ja generalnie mam taką fazę, że jak się wkręcę w danego aktora, to katuję z nim wszystkie filmy po kolei. Tak było w tym przypadku – Dom nad jeziorem, Miss Agent (1 & 2), a potem odkryłam, że jest film, którego do tej pory nie widziałam, choć grają w nim i Keanu, i Sandra – oboje bardzo lubię. Szybko naprawiłam ten błąd i bardzo dobrze, bo to były fajnie spędzone niecałe dwie godziny.

W dużym skrócie – psychopata podkłada bombę do jednego z autobusów, do którego chwilę później wsiada pani Bullock. Bomba aktywuje się z chwilą, gdy autobus zwolni poniżej 80km/h.

Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym 1995

Pewna kobieta prowadząca względnie normalne i raczej nudne życie poznaje faceta, w którym dość szybko się zakochuje. W międzyczasie trwania tej znajomości zaczyna dostawać dziwne pogróżki i zaczyna podejrzewać, że seksowny nieznajomy (Antonio Banderas) ma z tym coś wspólnego.
Bardzo nieoczywisty i do końca trzymający w napięciu film. Poleca się.

Lęk Pierwotny 1996

film.org.pl

Aaron (Edward Norton) zostaje oskarżony o zabicie Arcybiskupa. Jego prawnik – Martin (Richard Gere) – robi wszystko, by udowodnić przed sądem, że jego klient jest niewinny. Opis średnio zachęcający, co? Więc proponuję go olać i posłuchać wewnętrznego głosu, że jeżeli w jednej produkcji występuje Gere i Norton, to musi być dobrze.

Titanic 1997

Photo: PARAMOUNT PICTURES

No jakby inaczej?

Mój chłopak się żeni 1997

Everett Collection / (C)TriStar Pictures/Courtesy Ever

Och jak uwielbiam! Ona i on – przyjaciele niemal od dzieciaka. Z romantyczną, choć krótką historią w tle. Nagle, on poznaje inną, względem której ma dużo ważnych planów. Rolą przyjaciółki jest nie tylko akceptacja szalonego pomysłu jakim jest organizowany w pośpiechu ślub, ale również pomoc panu młodemu w przetrwaniu tego okresu.

Zadanie niespecjalnie proste, zwłaszcza że zmiany zachodzące z życiu Michaela tylko uświadamiają Julianne (Julii Roberts) jak szaleje za swoim przyjacielem.

Mamuśka 1998

imdb.com

Kolejne świeżutkie odkrycie to Mamuśka z Julią Roberts, Susan Sarandon i młodziutką Jeną Malone (tą co była wystylizowana za drzewo w igrzyskach śmierci. Pamiętasz?).

Mamuśka to fantastyczny film pokazujący jak trudne bywa radzenie sobie w roli tej trzeciej – kobiety, dla której on zostawia całą swoją rodzinę. Tej złej. Tej, która wszystko zniszczyła.

To, co w produkcji ujęło mnie chyba najbardziej jest ta wielowymiarowość postaci – nikt nie jest w 100% dobry, albo zły. Oglądając w pewnym sensie utożsamiasz się z kilkoma postaciami jednocześnie i chcesz dla nich jak najlepiej.

Truman Show 1998

onet.pl

Generalnie nie przepadam za Jimem Carreyem. Kojarzy mi się z błaznem z takich produkcji jak: ace ventura, głupi i głupszy czy maska.

Nigdy więc nie miałam chęci zmierzyć się z klasykiem jakim jest Truman Show. A to jest przecież mistrzostwo świata!

Truman Burbank to rezultat eksperymentu społecznego, którego życie jest w całości wyreżyserowane. To zatrudnieni aktorzy wcielają się w rolę jego ojca, znajomych czy nawet żony. Truman nieświadomy wszystkiego odgrywa główną rolę w swoim własnym show. Niestety nie ma w nim nic do powiedzenia. Nagle coś się zmienia i film zaczyna żyć własnym życiem.

In case I don’t see you: good afternoon, good evening and good night.

Photo by Nasim Keshmiri on Unsplash