Przysięga małżeńska XXI wieku

Zastanawialiście się kiedyś nad treścią składanej w kościele przysięgi małżeńskiej? Zupełnie ona nieaktualna… Jeszcze z 30 lat temu może i się sprawdzała, ale dziś jesteśmy znacznie mądrzejsi, bardziej – przez życie – doświadczeni.

I wiemy jak jest.

A wcale nie jest tak kolorowo, jakby się wydawało (sprawdzone info). Może więc tę przysięgę nieco zmodyfikować? Coby odpowiadała czasom, w których żyjemy. Pieprzyć kościelne archaizmy. Stwórzmy sobie nową przysięgę.

Np. taką:

Ja [imię] biorę Ciebie [imię] za męża i ślubuję Ci miłość [pod warunkiem się nie roztyjesz, nie przestaniesz o mnie zabiegać, będziesz bogaty i przystojny – jak dziś] wierność [jednak tylko wtedy jeśli Ty sam będziesz mi wierny, nigdy nie staniesz się kapciem w łóżku – żebym nie miała powodów do zdrady i z uwagą słuchać będziesz tego, co Ci mam do powiedzenia] i uczciwość małżeńską [wyłącznie jeśli sam uczciwy będziesz, nigdy mnie nie okłamiesz i nie zawiedziesz mojego zaufania] oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci [no chyba, że wcześniej ulegniesz jakiemuś wypadkowi, który pozbawi Cię kończyny, zachorujesz na chorobę, która uniemożliwi nam współżycie i komunikację, albo nie spełnisz któregoś z postawionych przeze mnie warunków].

Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci [Po pierwsze, to bez przesady… się tam nie spinaj strasznie, a po drugie mam nadzieję, że pamiętasz o naszych ustaleniach?]

Jak reagujesz na pytanie: Co by było gdyby?
Ja lubię snuć sobie różne wizje – czasami niepotrzebnie, bo mnie dobijają, a niekiedy przeciwnie – powodują, że moje serce tańczy cza-czę z radości. Niemniej, są pytania, na które nie zawsze łatwo o odpowiedź:
Co by było, gdybym straciła nogę w wypadku?
Co by było, gdybym trafiła do więzienia na 10 lat?
Co by było, gdyby zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane i z dnia na dzień dostrzegał byś, jak tracę z Tobą kontakt?

Co by było…

„Przestań zadawać takie głupie pytania!” – chciałoby się odpowiedzieć. A może: „nie wiem” – zgodnie z prawdą.
A może bałbyś się odpowiedzi, która mogłaby przedzierać się przez Twoje serce.

Często słyszę: nie ma co gdybać!
A ja myślę, że właśnie za mało gdybamy. Bo życie jest płynne, dziś mamy szczęśliwy i radosny dom, jutro w tym domu może zdarzyć się tragedia.

I nie nawołuję do tego, byśmy każdy – nawet najmniejszy – krok w swoim życiu zaczęli analizować, bo to mogłoby się skończyć w wariatkowie. Ale te najważniejsze. Np. Małżeństwo. Kiedyś usłyszałam, że małżeństwo to decyzja.
Przysięgamy przed Bogiem, że „do śmierci”, na zawsze. Bez dodatkowych warunków.
Nie tylko: na dobre, ale też na złe. Nie tylko: w szczęściu, ale i nieszczęściu.

Dzisiaj – gdy wokół tyle się mówi o nieudanych, często patologicznych relacjach między małżonkami, trudno murem stać za nierozerwalnością małżeństwa. Trudno bronić warunków, które stawia Kościół w tej sprawie. Że zawsze, w każdym przypadku trzeba ze sobą trwać. Trudno, bo życie po latach często okazuje się zupełnie inne, niż nam się wydawało. Bo mąż zdradził. Żona przestała o siebie dbać (albo na odwrót). Bo tyle jest dziś okazji do tego, by przestać o siebie walczyć i zabiegać.

Nie twierdzę, że życie jest usłane różami. Że Melancholik zawsze będzie o mnie zabiegał. Że ja będę zabiegała o Niego. Być może pogubimy się na drodze naszego życia. Być może kiedyś powiemy o jedno słowo za dużo. I popełnimy o jeden czyn za mało. Może, zaabsorbowana codziennością, zapomnę dziękować za to, co razem tworzymy. Może nie będę miała ochoty sprawiać Mu radości albo wpadnę w wir tego, co przynosi życie.
Może gdzieś zgubimy to, co dziś z takim zacięciem pielęgnujemy.

Ale to jest właśnie miłość. Taki tor przeszkód. Gdzieś w oddali jest meta – im bardziej ją widzisz, tym trwalsze jest to, co tworzysz i tym przeszkody mniej decydują o jakości Twojego życia. Mogą Cię spowalniać, powodować lekki bałagan, ale ostatecznie nie decydują o tym, czy dobiegniesz do mety.
Bo podjąłeś decyzję, że dobiegniesz. Że choćby w międzyczasie urwało Ci rękę, nogę, albo głowę – dobiegniesz. To sprawa życia i śmierci.

Myślę o tym, jak zakończyć ten tekst i mam trudność. Bo ostatecznie, nie chcę by płynącym z niego wnioskiem było coś na zasadzie: naiwna panienka nie wie jeszcze z jakimi trudnościami się spotka w życiu i się mądrzy. Nie chcę też, absolutnie, Cię pouczać, bo sam najlepiej wiesz, co dla Ciebie znaczy małżeństwo i być może również znasz odpowiedź na pytanie: co by było gdyby?

Więc nie. Nie pouczam Ciebie, nie Tobie mentoruję.
A sobie.
Bo dziś pewne rzeczy wydają się czarne albo białe – a potem nadchodzi próba i dostrzegasz tysiące innych barw.

I zaczynasz dopuszczać do świadomości myśl, że białe jest czarne, a czarne jest białe.
Ja nie chcę na to pozwolić.
Nie chcę dopuścić do swojej świadomości jakichkolwiek warunków przysięgi.

I ten tekst będzie moją, do tego, bazą.

***

To, co ważne, dzieje się na facebooku.

5,353 total views, 11 views today

 • I tego się trzymaj, choćby nie wiem co.
  Jesteśmy trzy lata po ślubie. Zgadzam się z każdym Twoim słowem i zgadzałam się z nim trzy lata temu. Mam nadzieję, że nigdy nie zmienię swojego zdania w tym temacie. Będę walczyć o to, żeby tak się nie stało. Choćby nie wiem co…

 • Ula – Twój tekst posłużył mi do przetestowania na spontanie mojego męża i odpowiedział, że gdybym straciła nogę nadal by ze mną był, gdybym trafiła do więzienia – wysyłał by mi paczki, a gdyby zdiagnozowano u mnie coś strasznego – postarał by mi się umilić ten czas w taki sposób, żeby to był najlepszy okres w moim życiu… nudy. Żartuję, ale miło, że facet tak mówi, choć wiadomo deklarację to jedno,a życie to drugie. Niemniej sama również podzielam stanowisko mego męża trwałabym choćby nie wiem co. Najtrudniej chyba było by otrząsnąć się po zdradzie – „suce” powyrywałabym nogi z d***, a jemu obcięła jaja sekatorem. A potem bym się załamała, że fundament życia legł w gruzach, ale pewnie chciałabym to skleić, bo kocham… Oby takie scenariusze się u nas nie sprawdzały. Co do przysięgi w kościele nie jest ona anarchizmem – to czasy są podłe i ludzię boją się wytrwać, żyjąc w idei nie podoba mi się coś wymienię cię na lepszy model lub uciekam kiedy coś nie idzie po mojej myśli. Nie to droga donikąd. Jeśli twoje małżeństwo kończy się w punkcie A, to twój kolejny związek również skończy się w momencie kiedy owe A się wydarzy (w najlepszym wypadku utkwisz tam nieszczęśliwie na wieki). Tylko ile można uciekać?

  • Ja nigdy nie zapomnę, jak jedna ze znajomych na moje pytanie: czy jesteś pewna, ze chcesz za niego wyjść? odpowiedziała: e tam, najwyżej się rozwiodę (jest na blogu nawet o tym tekst, zatytułowany dokładnie tak samo). Mam wrażenie, ze w pojęciu wielu ludzi rozwód nie jest ostatecznością. Jest opcja.

   • andzia

    I to jest ból dzisiejszego świata…

 • Super tekst. Bardzo fajnie piszesz, mogłabym czytać i czytać ;)

 • andzia

  Czytam, czytam i wszystko się zgadza…. I porównuje to do ślubów kapłańskich. tak jak kapłan składa śluby tak i my wypowiadamy przysięgę małżeńską. Z tą różnicą, że od kapłana wymaga się od razu świętości, a my to zwykli ludzie-Życie płata figle, borykamy się z różnymi problemami, chorobami no i właśnie zmiany wyglądu, więc dajemy sobie prawo do zdrad, ucieczek itp. Jeżeli stoisz przed ślubnym kobiercem i wymawiasz daną obietnicę to powinno być jednoznaczne z tym, że tak właśnie będzie, że na to się piszę, z tym właśnie facetem lub z tą właśnie kobietą…. I jak często wszyscy skupiają się tylko na tych pierwszych słowach przysięgi! A tak na prawdę ostatnie są jego jedyną nadzieją… Jedyną możliwością by właśnie te wszystkie sytuację które nas czekają przetrwać. TAK! Bo tylko dzięki pomocy Bożej jesteśmy w stanie poradzić sobie z przeciwnościami :-) bo my ludzie z natury jesteśmy słabi, i mimo naszych najszerszych chęci, często po ludzku nie dajemy rady. Bo piękne słowa to jedno a rzeczywistość to drugie. A i jeszcze kwestia tego gdybania. Czy my ludzie nie katujemy się tym! MAMO! CO BY BYŁO GDYBY? jak będzie to się przekonasz, a póki co żyj tym co mas. Ja będę powtarzać zasłyszane ostatnio słowa! Wczoraj nie należy do Ciebie bo to już było, jutro nie należy do Ciebie bo nie wiesz co Cię czeka, dzisiaj należy do Ciebie więc zacznij być tu i teraz a nie żyć przeszłością lub przyszłością :-D

  • Połowicznie się zgadzam z tym, co napisałaś, ale mam jedno ale: jeżeli nie skupiamy się na tym, co ma być jutro, to nie jest trochę tak, że to przypadek decyduje o naszym życiu? Gdzie w tym plany, marzenia, cele?

   • andzia

    ;-) nie pisałam o planach, marzeniach bo takie oczywiście trzeba mieć…. pisałam o gdybaniu co by było gdyby. Czyli pisanie scenariusza, analizowanie czarnych wizji. Bardziej Chodziło mi o to by nie przejmować się czymś co jeszcze nie zaistnialo. A plany zawsze możesz mieć, co nie znaczy, że Bóg może mieć trochę inny plan ;-)

    • Ok – wiec tak, jak pisałam w tekście: gdybanie i analizowanie każdej sytuacji jest niepotrzebne, mogące sprawić, ze ludziom się w baniach poprzewraca od nadmiaru stresu, ale nie zgadzam się z tym, ze nie powinniśmy myśleć o takich rzeczach w ogolę. To tez w pewnym sensie zweryfikuje uczucie, bo jeżeli dziś nie potrafię odpowiedzieć na pytanie: czy jeśli mój mąż straciłby nogę w wypadku, chciałabym z nim trwać?, to już masz pewna odpowiedz na pytanie: czy warto go poślubić?

     • andzia

      Oczywiście, tylko gdzie leży sedno w decyzji -Dlaczego wychodzisz za mąż? I dlaczego akurat za tego człowieka? Czy dla tego, że wszystkie koleżanki już mają to za sobą, a może że masz swoje lata i czas najwyższy, albo, że rodzina wypytuje kiedy w końcu to nastąpi?A może po prostu dlatego -bo kochasz!! I Jest oczywiste, że chcesz być zawsze z tą osobą! Czy z nogą czy beZ. A uwierz to ze dzisiaj mówisz, że będziesz to nie znaczy, że gdy przyjdzie Ci się zmierzyć z tymi, czy z innymi sytuacjami nie zrobisz zupełnie inaczej.

     • I tu się z Toba zgodzę. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, ze dzisiejsza odpowiedz będzie ‚jutrzejszym’ czynem.
      Ale po to powstał ten tekst. Żebym pamiętała, ze małżeństwo to decyzja – z ręka i bez reki Ukochanego, z noga i bez. Rozumiesz? :)

     • andzia

      pewnie, że rozumie!! z tym że odbiegłyśmy od tematu! Czyli przysięgi! ;-) CELEM MOJEGO KOMENTARZA BYŁO UŚWIADOMIENIE, ŻE LUDZIE nie przywiązują duże wagi na ostatnie zdanie przysięgi! i potem jak się pojawiają problemy chcą zrobić coś sami! Na własną rękę, a sami nie jesteśmy w stanie nic zrobić! Małżeństwo to relacja trzech osób Ty,Twój małżonek i Bóg…. To jak jazda na rowerku trzykolowym, gdy jednego koła nie ma, rowerek Się przewraca… ze bez Boga nie jesteś w stanie wybaczyć zdrady, nie jesteś w stanie znieść gdy twój mąż pije, bije czy inne sytuację w domu…. bez pokaleczenia siebie lub innych członkow rodziny. o to mi tylko chodziło. Podejście masz dojrzałe, oby więcej dziewczyn takie miało ;-)

 • Moim zdaniem nigdy nie można mowić nigdy ani zawsze. Zycie jest długie i pełne niespodzianek. I jeszcze jedno. Nigdy nie wiesz jak postąpisz w danej sytuacji dopóki sie w niej nie znajdziesz. I nie oceniajmy osób o ile sami sie bylismy w tej sytuacji. Wiec ja nie oceniam. Ani kobiet ktore dokonały aborcji, ani zdradzonych, ani zdradzających, ani tych w więzieniu, ani tych bezdomnych, ani tych bogatych.

  • Chyba się rozpędzilas z tym komentarzem. Czy ja oceniam osoby? Wskaż mi proszę miejsce w tekście, kiedy to robie…

   • To nie były pretensje :) zgadzam sie z tobą w 100%. Dodałabym tylko do tego to co napisałam w poprzednim komentarzu bo wiele osób ocenia i mowi „wzięła z nim ślub s teraz sie rozwodzi”. A nie bierze pod uwagę tego ze być może on ja zdradził i ona nie może juz dłużej tego znieść :)

 • Swietnie napisane! Dla mnie milosc to cos duzo glebszego niz zakochanie w dobrych cechach partnera, a malzenstwo to decyzja ktora jak sadze – podjelam swiadomie. Kiedys uslyszalam madre slowa, ze nie sztuka jest kochac w drugiej osobie to, co jest jej aatutem. Sztuka jest brac ja cala w jej slabosciach, jej wadach i z jej bagazem lękow. I kochac ten caly pogmatwany zbior.

 • Przeżyłam w moim 13-letnim już związku naprawdę trudne chwile, które miały wiele wspólnego z sytuacjami, które wymienia się w kościelnej przysiędze. Przetrwaliśmy, mimo że wtedy jeszcze nie byliśmy małżeństwem. Związek to nie jest kwestia formy przysięgi, a decyzji dwojga ludzi. Decyzji poważnej i na lata, która się nie cofa przed byle trudnością i nie ucieka od problemów.

  PS. Stwardnienie rozsiane nie wiąże się z utratą kontaktu, chyba pomyliłaś z chorobą Alzheimera.

  • Oczywiście, ze się wiąże. :)

   • No, niestety, wiąże, choć zdaje się, że nie zawsze.

 • Mądrze. Tak radzi i Pulikowski i Pawlukiewicz i inni eksperci… „Co by było, gdyby…” – jest potrzebnym rozmyślaniem.

 • Luk

  Ślub kościelny to decyzja na całe życie i tym właśnie różni się od ślubu cywilnego. Ale przecież nikt nikomu nie broni odejść. Odejście nie jest grzechem , jeśli już o Kościele mowa. Poza tym, Bóg w Biblii nie wyklucza poligamii. Twoja przysięga bardzo fajna! :)

  • Odejście nie jest grzechem? Weź sprecyzuj, ok?

   Gwoli jasności – ja jednak wolę treść obecnej przysięgi :)

   • Luk

    Biorę i precyzuję Urszulo! Odejście od alkoholika, damskiego boksera i zdradliwej żony NIE JEST GRZECHEM! Kościół zezwala na życie w separacji, o ile żyje się samemu :)

    • No, właśnie – czyli odejście, a nie zerwanie. Niestety. Słaba pociecha dla kogoś, kto ma np. 21 lat i wziął ślub pół roku temu.

 • Jakoś utraty nogi zupełnie się nie boję (odnośnie trwałości związku, bo tak ogólnie to jednak wolałabym zachować obie). Natomiast gdybym miała trafić do więzienia na 10 lat, to sama bym zerwała i namawiała męża do znalezienia sobie drugiej połówki. Bo go kocham i chcę, żeby był szczęśliwy przede wszystkim. A nie – wierny. Od tego są psy.

  • a co, gdyby nie chciał odejść?

 • Z akcji „co by było gdyby” to moja mama na przykład czasem zamyka oczy i chodzi tak po domu, zastanawiając się, czy by sobie poradziła gdyby nagle oślepła. Abstrakcja z jednej strony (bo czemu niby miałaby w ogóle o czymś takim myśleć) z drugiej strony, to w sumie ciekawe i pożyteczne.
  Ze ślubem, kurczę, to jest tak, że czasem ludzie potrzebują go tylko na pokaz, biorą ślub, żeby rodzina nie gadała, czy żeby komuś utrzeć nosa. Z drugiej strony, są ludzie, którym jest ze sobą dobrze i nie mają żadnych „ale”, cienia wątpliwości i odpowiedzią na każde „co by było gdyby” jest „będę z Tobą do końca życia”, a jednak żyją bez ślubu, tak po prostu.
  Tak jak ja, mamy dwójkę dzieci, od dawna jesteśmy zaręczeni, spędzamy ze sobą praktycznie 24 godziny na dobę, jest nam razem naprawdę dobrze. Ślubu chcę, kiedyś, jak będzie mnie stać na normalne ludzkie fajne wesele, którego nie będę żałować czy się smucić (nie byłam na studniówce to nic więcej mi nie zostało jak wybawić się na własnym weselu). Może kretyński argument, ale nie spieszy mi się do zmiany nazwiska i nie potrzebuję do niczego tego ślubu, wiem, że będziemy zawsze razem (bez żadnych ale), to chyba ważniejsze niż jakiś papierek.

  • Szanuję Twój pogląd.

   Wpisem natomiast wcale nie zachęcam do zawierania małżeństw. Chodziło mi o podjęcie decyzji. Bez dodatkowych warunków. Czy ta przysięga odniosła by się do sakramentu małżeństwa, czy momentu, kiedy ze swoim Partnerem decydujecie, że spędzicie razem całe życie, to absolutnie Wasza sprawa.

   Chociaż to smutne, że ktoś myśląc o ślubie ma przed oczami papierek. :(

   • Wiele osób ma papierek przed oczami właśnie, naprawdę wiele. Dla mnie sam akt małżeństwa nic nie zmienia poza zmianą nazwiska i uproszczoną papierologią, bo nie musimy sobie wypisywać specjalnych upoważnień np. w szpitalu.

    • Wiem, że tak jest.
     Ja sobie tego nie wyobrażam, wiesz? Ślub zawsze miał być dla mnie zjednoczeniem dwóch ciał w jedno. Proszeniem o pomoc Boga – czyli relacja między małżonkami i Nim. Na zawsze.
     Wiem, że ktoś, kto nie wierzy w Boga, absolutnie tego nie pojmie, ale papierek to w moim poczuciu najmniej istotny element tego wydarzenia..

     • No właśnie u mnie tak z tym całym chrześcijaństwem jest nie po drodze. Nie czuję więzi i nie czuję duchowej potrzeby, stąd też nie rozumiem całych tych bardziej mistycznych aspektów. Wiem oczywiście, że są ludzie lepsi ode mnie, którzy widzą w tym sens.

     • aj @yzoja:disqus przecież to w ogóle nie można tak mówić! :) Nie ma czegoś takiego, że ja wierzę w Boga, więc jestem od Ciebie lepsza, ani też w drugą stronę. Każdy z nas ma swoje własne historie i drogi do pokonania.
      I rozstrzygajmy to w swoich własnych sumieniach.

     • Generalnie podziwiam ludzi, którzy wierzą w Boga, tak wiesz, tak naprawdę. Ja tego nie potrafię pojąć, mam za dużo pytań i za dużo wątpliwości. Powinnam po prostu wierzyć, a jakoś nie potrafię. Ale nie zmienię religii, bo mnie zjedzą w rodzinie wszyscy bez wyjątku, to takie dziwne…

     • Ale czemu miałabyś zmieniać religię? Przecież fundamentem każdej z nich jest Bóg (jakkolwiek nazywany), w którego Ty nie potrafisz uwierzyć.

     • Zostaje filozofia buddyzmu ;)

 • Pingback: Okularnica zaczyna raczkować • Okularnica()