Schowaj dumę do kieszeni

W oddali widzę powiększający się numer autobusu. Gdy pojazd zbliża się do skrzyżowania, jestem już pewna, że to ten, na który zmarznięta, czekam. Mam maksymalnie minutę, by zdecydować, że do niego wsiadam albo odwrócić się na pięcie i pognać za mężczyzną, który chwilę wcześniej wkurzył mnie jakąś nieważną już pierdołą.

– schowaj dumę do kieszeni i idź do niego. – słyszę subtelny głos w głowie, który pieszczotliwie nazywam Sercem.
– przestań, równie dobrze on mógłby przyjść do Ciebie – rewanżuje się Rozum. – przypomnieć Ci ile razy to właśnie TY wyciągałaś do niego rękę na zgodę?
– no wiesz, nie przesadzaj znowu, że tak często.
– często, nie często… jakie to ma znaczenie? Ważne, że TERAZ to on powinien natychmiast tu do Ciebie podejść, wziąć w ramiona i przeprosić.

Stoisz tak tych kilkanaście sekund, wsłuchujesz się w wojnę, która toczy się w twojej głowie w nadziei, że te upierdliwe głosy w końcu dojdą do porozumienia, a ty będziesz mogła wprowadzić w życie postanowioną decyzję. Stoisz więc tak i czekasz.
Masz wrażenie, że mijają godziny. Serce podpowiada Ci: no, przestań się obrażać. Ile razy słyszałaś, że małżeństwo to sztuka kompromisów? Mogłabyś już się do tego powoli przygotowywać. A Rozum robi wszystko, by przekonać Cię, że na wcielenie tej nauki w życie jest jeszcze mnóstwo czasu i ogólnie to nie ma co się spieszyć.

Stopy już Ci prawie wrosły w ziemię tak, że pokonanie choćby kroku w jego kierunku wydaje się osiągnięciem na miarę wygranych przez Polskę mistrzostw świata w piłce nożnej. Totalnie i bezwzględnie niemożliwe do osiągnięcia.

A potem dzieje się TO. I idziesz, biegniesz wręcz, by jak najszybciej znaleźć się w jego objęciach.

Zdradzę Ci sekret, który czasem – zwłaszcza, gdy przedmiot kłótni jest szczególnie błahy – pomaga mi chować dumę do kieszeni i postępować tak, jak w głębi serca czuję, że postępować powinnam.
Wyobrażam sobie co bym czuła, gdyby teraz, po tej totalnie bezsensownej sprzeczce, jemu coś się stało. Wiesz, bo możesz walczyć z Bogiem o to, że tak naprawdę nie jest Ci w życiu do niczego potrzebny, że wszystko możesz bez Niego osiągnąć, że wystarczy tylko odrobina silnej woli, samodyscypliny i ambicji. Że fantastyczny poziom Twojego mentalnego i finansowego stylu życia to efekt pracy, którą Ty, a nie Bóg wykonałeś. I nikt, żadnymi argumentami nie będzie w stanie przekonać Cię do tego, że tak naprawdę się mylisz.
Ale ani Ty, ani Twój sąsiad, ani Barrack Obama, niezależnie od ilości zgromadzonych pieniędzy, nie macie wpływu na to, w którym momencie Wasze – czy Waszych bliskich – życie dobiegnie końca.
Na tę jedną rzecz nigdy, choćbyś ćwiczył latami, się nie przygotujesz.

Więc gdy sobie to uświadomisz; gdy sobie wyobrazisz życie bez tej jednej osoby, którą kochasz najbardziej na świecie, nagle sprzeczka, podczas której myślałeś „no uduszę!” przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.
Przestaje mieć znaczenie to ile razy to TY wyciągałeś dłoń do zgody i to, że jesteś kobietą, którą nauczono, że to o nią trzeba walczyć i zabiegać.
Schowaj dumę do kieszeni, podejdź do swojego mężczyzny / swojej kobiety / mamy / taty / brata czy szwagra i wybacz. Nawet jeżeli, podobnie do mnie, czasem wrastają ci stopy w podłogę i wykonanie kroku w kierunku zgody wydaje się równie możliwe co zdobycie Everestu, nawet jeżeli czujesz w kościach, że “to on powinien, a nie Ty”.
Wybacz.

22575702071_92c5d89de4_k

Wayne Stadler

Może łatwiej będzie Ci to zrobić, gdy podobnie jak ja, wyobrazisz sobie świat w którym go / jej / ich nie ma.

Photos: Wayne Stadler

Czytelniku,

wiesz o mnie już całkiem dużo – jak na tacy podaję Ci moje uczucia i emocje. A nawet jeżeli wydaje Ci się, że wiesz mało, to i tak znacznie więcej, niż ja o Tobie. Wiem, że w dzisiejszych czasach wszyscy proszą o wypełnienie ankiety, zapis na newsletter, lajkowanie fanpejdży i te wszystkie bzdurki, na które z reguły nie mamy czasu.
Ale może, ten jeden raz – poświęciłbyś swoje cenne 5 minut i odpowiedział na kilka szalenie ważnych dla mnie pytań. Mógłbyś?  Jest tu: Ankieta 2016 – Czytelnicy Okularnicy

4,373 total views, 11 views today

 • Przybijam Ci piątkę! Kiedy przeczytałam o Twoim sekrecie, żeby nie poddawać się tej walce serca z rozumem na korzyść rozumu,który mówi nie, dziś jest jego kolej, zatrzymałam się na chwilę i pomyślałam co ja bym zrobiła. I uświadomiłam sobie, że już zbyt wiele razy po kłótni dochodziłam do wniosku, że to bez sensu, a co jeśli coś mu się stanie. Ja się tu dąsam o pierdołę, która tak naprawdę nie ma znaczenia, a co jeśli. A potem przeczytałam moje myśli w Twoim tekście! Dzięki <3

 • Ale on mnie tak denerwuje, to jego wina, nie podejdę pierwsza. Niepotrzebnie zaczynał! Ma nauczkę teraz ;)
  Bardzo na czasie Temat, szczególnie u mnie. Nie potrafię pierwsza wyciągnąć ręki. Ciężko mi to przychodzi, a jak już się uda, to mam wrażenie, że „przegrałam” w tej mojej batalii o rację ;)

 • Rzadko to się zdarza,ale się zdarza i zdarzyło i dziś. Nie zgadzam się z Tobą, nie w tym,że przepraszać trzeba,bo trzeba, sama o tym niedawno pisałam, ale jednak równie ważne jest przekalkulowanie ilości tych „razów”. Bo w miłości można nie zauważyć, że jednak nie często, ale zawsze tą rękę na zgodę wyciągamy właśnie my, a facetowi wcale nie zależy.

  • Żeby się godzić nie trzeba przepraszać.
   Ja ostatnio z Ulą nie żyję w szczególnej zgodzie, ale nie zmienia to faktu, że tu zaglądam, czytam i dzisiaj się tak bardzo z nią zgadzam.
   W moim związku to najczęściej ja wychodzę z inicjatywą zgody, korona mi z głowy od tego nie spadnie i wcale nie czuję, by mojemu meżowi na nas nie zależało. Jeśli ja bym nie wyszła z inicjatywą, to on, by to zrobił, trochę później na pewno, ale, by zrobił. Ja po prostu chcę szybciej, czasem nawet za szybko. Ot, cała filozofia.

 • Hmm…. niestety raczej się nie zgodzę z przesłaniem, bo jeśli to Ty ciągle wybaczasz to, to powoli nie ma sensu. Nie może tak być, że musisz rezygnować z siebie i wyciągać rękę na zgodę. Czasem trzeba stanąć z boku i poczekać. Zawsze może się coś wydarzyć, ale fakt, że ktoś może umrzeć nie jest dla mnie wyjaśnieniem do tego abym to ja zawsze musiała być tą która nadstawia drugi policzek. Cenię sobie siebie i swoje granice, jeśli ktoś je przekracza to musi się liczyć z tym, że odejdę i nigdy nie wrócę. Twój tekst trochę kojarzy mi się właśnie z nawoływaniem do zapominania o własnych granicach… no bo co sygnalizujesz problem, odchodzisz, a na końcu sama przychodzisz i przepraszasz. Nie kupuję tego, nawet jako osoba, która straciła w życiu sporo bliskich osób i to z zaskoczenia. Powiedziałabym, że wręcz odwrotnie ja dałabym ludziom prawo do tego aby chwilę popatrzeć z boku i poczekać…Oczywiście za wyjątkiem sytuacji kiedy wina absolutnie leży po naszej stronie i to my musimy wziąć nasze zachowanie na klatę, wtedy do przepraszania jestem pierwsza.

  • Jest masa sprzeczek, kiedy trudno tak naprawdę rozstrzygnąć które z dwojga ma racje. Ktoś powiedział jedno słowo, ktoś inny źle zrozumiał i dopowiedział swoje. I tak sobie odbijacie piłeczkę, aż w końcu mija kilkanaście (kilkadziesiąt) minut sprzeczki nie wiadomo o co. Każdy ma swoje argumenty i każdy w pewnym sensie ma rację.
   Przytulenie i powiedzenie: „Po co my się w ogóle tak ranimy?” nie jest nadstawianiem policzka w moim pojęciu, jest aktem ogromnej dojrzałości.
   I druga sprawa – przepraszanie się nawzajem i przejmowanie inicjatywy w łagodzeniu sporów w naszym przypadku wcale nie powoduje, że druga strona się rozleniwia i czeka.
   Jest dokładnie na odwrót. Każde z nas znacznie bardziej chce się dla siebie starać.

   • Ja też rozumiem to w ten sposób. Czasem niewinna sprzeczka wymyka się spod kontroli i każda ze stron chciałaby ja zakończyc ale boi się stracić twarz. Właśnie wtedy warto się przełamać i wyciągnąć rękę na zgodę. Bo to nie jest tak naprawdę wbrew Tobie, a prowadzi do zgody.

 • Też stosuję. Zawsze działa.

 • Może i powód kłótni bywa błahy, może i czasem nie warto chować urazy i wyciągnąć rękę, może i tak ale… czy po raz czterdziesty siódmy też warto?

  Dziś już wiem, że nie.

  I choć mam pełną świadomość tego, że życie bywa (tak bardzo) nieprzewidywalne, to wciąż, upieram się przy tym, że nie, choć akurat teraz, pisząc to, w głowie mam jeden konkretny przypadek.

  No bo ile w relacjach przyjacielskich możesz udawać, że Tobie wszystko pasuje. Odpowiada. Ile możesz godzić się na nieprzemyślane ciosy w Twoją stronę, po których raz za razem 1) przechodzisz do porządku dziennego 2) wyciągasz rękę, bo niesnaski są przecież bez sensu.

  I boli Cię to, boli po sam czubek palców u rąk i nóg, po czubek głowy i wszystkiego co tylko się da, ale na ten ból się zgadzasz, czasem go łagodząc pozorną normalnością.

  A potem uświadamiasz sobie, że nie, dość, stop, wystarczy, i wtedy już wiesz, że choćby nie wiem co, to Ty tej ręki nie wyciągniesz.

  A i na tą wyciągniętą już ciężko jest odpowiedzieć

  I pewnie masz rację w tym co piszesz, i tego akurat nie neguję.
  A i ja mam wyobraźnię i wyobrazić sobie mogę wiele.

  Ale teraz to ta ręka by mi odpadła i głupota własna by mną wstrząsnęła (i mnie zmieszała) gdybym miała się ugiąć.

  Nie bo nie.
  Na dziś.

  A jutro to nie wiem.

  Wszystkiego dobrego Kochana.

  M.

 • Też zawsze to robię- dobra metoda. Działa ;)

 • Zacny tekst. Przygotowałem i czeka u mnie na publikację tekst o kłótniach i godzeniu się. Fajnie było wcześniej przeczytać Twój tekst. Pozwolę sobie podlinkować go u siebie.

 • Pingback: Jak się kłócić? Jak się godzić? | Spesalvi.pl()

 • Pingback: Przemyślenia na szóstą rocznicę związku • Okularnica()